Ateliér houslařů Ostrava

Ateliér houslařů Ostrava | www.houslar.cz

CZ | PL
Váš košík 0 Kč | Pokladna

Tomáš Pospíšil
mistr houslař, houslařský ateliér Ostrava

 

HOUSLE STAVÍM I NĚKOLIK MĚSÍCŮ

Na Ostravsku je jediným houslařem. Své nástroje si u něj nechávají opravovat věhlasní umělci i talentovaní studenti. Tomáš Pospíšil byl kdysi jedním z nich. Narodil se do muzikantské rodiny a na housle začal hrát v šesti letech. Profesionálním muzikantem se ale nakonec nestal. Přednost dal houslařině, která ho přitahovala víc.

Jak jste se k tomuto řemeslu dostal?

Byly to různé osudové střípky, které mě k houslařině přivedly. Vyrůstalj sem v rodině, kde byla často slyšet hudba. Otec hrával na kytaru a když zrovna nehrál, pouštěl si desky. Maminka zamlada hrávala
na akordeon. Její otec byl trumpetista a jeho předci prý také hráli na různé nástroje, od citery přes bubny až po housle. Muzikanti byli také v rodině otce, děda na našich rodinných oslavách nenechával zahálet foukací ani tahací harmoniku.

Kdy jsme měl poprvé housle ruce vy?

Když mi bylo šest let, přišla do školky houslistka Erika Fajkusová, která dělala nábor do hudební školy. Její hra a povídání mě natolik zaujaly, že jsem šel domů s prosíkem, že chci hrát na housle. Otec mě od toho odrazoval, jestli nechci hrát raději na kytaru nebo bicí, ale já jsem si trval na svém a začal jsem chodit do hudebky. V mých jedenácti letech založili v Havířově manželé Slavíkovi dětský folklorní soubor Vonička. Vedoucím muziky byl Jiří Slavík, dnešní velvyslanec v Rijádu. Kromě toho, že ovládal mnoho nástrojů a přes sedm cizích jazyků, nás ohromoval i vědomostmi o nástrojích. Ve Voničce jsem hrával na housle, později i na violu a po čase jsem se jako samouk naučil hrát na kontrabas a na kytaru. Současně jsem se začal zajímat také o funkčnost jednotlivých nástrojů a jejich součástí.

Neuvažoval jste původně o tom, že byste se živil jako profesionální muzikant?

Když jsem hrál během povinné vojenské služby na kontrabas ve vojenském uměleckém souboru Ondráš v Brně, dostal jsem po odchodu do civilu nabídku, abych tam nastoupil jako profesionální hráč. Celkem mě to lákalo, ale uvědomoval jsem si, že by mě to asi nebavilo věčně a že by se mohly zpřetrhat vazby s mistrem Pavlem Celým v Kyjově, u kterého jsem se před vojnou vyučil houslařem. Nechtěl jsem to málo, co jsem se už naučil, zapomenout. Hrát jsem mohl i volnočasově, ale s houslařinou by mi ujel vlak. Táhla mě víc.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde (PDF)Zdroj: casopis-rozmaryna.cz

publikováno: 08.01.2023 - 10:04

Houslařský ateliér Tomáše Pospíšila, Ostrava


 

Rychlý kontakt

Ateliér Houslařů Ostrava
Cingrova 2104/5
702 00 Ostrava

+420 731 119 412

E-mail: mistr@houslar.cz

 

 

Pracovní doba

Pondělí až čtvrtek
9:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Pátek
9:00 - 12:00
 

 

Kde nás najdete

Podrobná mapa včetně GPS »
 

Komisní prodej - naposledy vložené

Kompletní výpis nabídky komisního prodeje »
Kontrabas - Riedl Eduard cca 1900 Kontrabas - Schönbach cca 1930 Viola - Vojtěch Uher 2012 Housle - Jan Lorenz 1995 Housle - J. B. Dvořák 1883